Federal logo - Back to the home page
FEDERAL PORTAL
Klik hier om de site in het Nederlands te hebbenCliquez ici pour avoir le site en FrançaisKlicken Sie hier um die Seite auf Deutsch zu sehenClick here to see the site in English
Elections
June 13, 2004
  to Belgium.be Elections 2004 - Homepage Elections 2004 - Help  
  Belgium.be
homepage
Elect.
homepage
Elect.
help
 
Click on an area:
navigation map
Brussels-Capital Region District of Saint-Josse-ten-Noode District of Brussels District of Brussels District of Brussels District of Saint-Gilles District of Anderlecht District of Molenbeek-Saint-Jean District of Schaerbeek District of Saint-Josse-ten-Noode District of Ixelles District of Ixelles District of Uccle District of Anderlecht
 
  Start page
Chart
Table
Seat Distribution
Detailed analysis
 
Overview
Most popular candidates
 
Municipality
Candidate
 
  Counting status
Statistics
 
  2003 Election Results
 
European Parliament  
Flemish Council  
Walloon Region  
Brussels-
Capital
 
German
language
 
 
You are here : Home > Elections 2004 > Council of the Brussels-Capital Region > Preference votes > Brussels-Capital Region > District of Saint-Josse-ten-Noode
 
Logo Council of the Brussels-Capital Region
 Council of the Brussels-Capital Region : Preference votes
This page displays the preferential votes of a list.The column IV indicates which titulars are elected. Note that this column is only visible when applicable ...More info
 
    District of Saint-Josse-ten-Noode Status of the results (non-official or official)
To results To results Printing Printing
CDF  
  15:10, 29/06/2004.
  1 de Maere d'Aertrycke Pierre-Alexandre 310            
  2 Veldekens Benoît 199            
  3 Dupuis Christine 93            
  4 Courtoy Marie 73            
  5 Bourgeois Jean-Marie 64            
  6 Goldschmidt-Greindl Béatrice 49            
  7 Leonard Luc 52            
  8 Crucifix-Tombal Josette 51            
  9 Pakulski André Michel 26            
  10 Ruritariye Emmy 22            
  11 Kill Jean-Claude 23            
  12 Hanssens-Wynen Béatrice 37            
  13 Conter Jo 39            
  14 Rona-Peters Wivine 36            
  15 Minot Jacques 18            
  16 Berger-Deru Danielle 28            
  17 Scheen Roger 35            
  18 Van Grunderbeeck Liliane 26            
  19 Delouvroy Jacques 23            
  20 Pourbaix Yolaine 39            
  21 Hyde Eric 37            
  22 Baltus Alma 41            
  23 Kazadi Yves 29            
  24 de Pierpont-de Clerck Bernadette 55            
  25 Vandermosten Fabian 16            
  26 de Gerlache Louise-Marie 44            
  27 Wilmet François 23            
  28 Katshinda Marie-Odette 26            
  29 t'Serstevens Jean-Jacques 46            
  30 Geelhand de Merxem Marie-Gaëtane 42            
  31 Dertocle Alain 20            
  32 Spruyt Jeanne-Marie 28            
  33 Dosogne Christophe 27            
  34 Manirakiza Gloriose 21            
  35 Jauquet Christophe 22            
  36 Depauw-Vermosen Claudine 19            
  37 d'Ursel Gérard 72            
  38 Mwadi Kambanga Bernadette 23            
  39 Alaerts Pierre 24            
  40 de Codt - Ryelandt Laetitia 55            
  41 Van Damme Joseph 15            
  42 Jacques Monique 25            
  43 de Moreau Geoffroy 27            
  44 Kill Nathalie 30            
  45 Schmetz Fernand 13            
  46 Bulendo Mwando Cécile 22            
  47 Van Der Ghinst Vincent 13            
  48 Kumps-Kill Marie 26            
  49 Fobe Thierry 44            
  50 Guillaume-Straetmans Marianne 17            
  51 de Terwangne Werner 34            
  52 Bindels Myriam 22            
  53 Marechal Henri 16            
  54 Cottiels Annick 18            
  55 de Biolley Eric 55            
  56 Devadder Christine 19            
  57 Andre-Dumont Jean-Bernard 36            
  58 Van Vaerenbergh Paule 16            
  59 Goffinet Serge 27            
  60 Dreze Bernadette 19            
  61 Gillet Pierre 21            
  62 Baelen Dominique 16            
  63 Petit Joseph 16            
  64 Dumont de Chassart Marie-Dominique 66            
  65 de Fraipont Gauthier 36            
  66 Thirion Marie 21            
  67 Naedts Bernadette 39            
  68 Millequant Anthony 28            
  69 Pecsteen Régine 50            
  70 Poswick Juan 37            
  71 Schellekens Sylvie 35            
  72 de Merode Charles-Louis 75            
 
  1 Dupuis Christine 76            
  2 Bourgeois Jean-Marie 36            
  3 Courtoy Marie 40            
  4 Leonard Luc 31            
  5 Goldschmidt-Greindl Béatrice 20            
  6 Andre-Dumont Jean-Bernard 25            
  7 Crucifix-Tombal Josette 25            
  8 Pakulski André Michel 16            
  9 Ruritariye Emmy 10            
  10 Kill Jean-Claude 15            
  11 Hanssens-Wynen Béatrice 22            
  12 Millequant Anthony 18            
  13 Rona-Peters Wivine 19            
  14 Delouvroy Jacques 13            
  15 Berger-Deru Danielle 15            
  16 Scheen Roger 27            
 
Elections - Council of the Brussels-Capital Region - June 13, 2004
Source: Federal Public Services Home Affairs
Top of this page
dot Be logo decoration